Bilgi İçin Formu Doldurun

Yalova’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler!

Yalova’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler!

Yalova’nın yeri Türkiye açısından bambaşkadır. Ülkemizin küçük mü küçük ili olarak bilinen Yalova, Marmara’nın saklı cennetlerinden biridir. Marmara’nın en güzel kıyılarından birine sahip olan ve kıyı turizmi, av turizmi, termal turizmi, doğa turizmi açısından önemli bir liman kentidir.

1995 yılında il olan Yalova’nın tarihi ve turistik açıdan önemli yerlerini sizler için araştırdık. Yalova’ya yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerler;

YÜRÜYEN KÖŞK

Yürüyen Köşk

Evet! Hikayesi bir hayli meşhur olan Yürüyen Köşk Yalova’ya gelen ziyaretçilerin hakkında bilgi sahibi olmak ve bu tarihi yapıyı görmek istedikleri bir yapıdır.

Atatürk’ün köşkünün yakınında yer alan asırlık çınar ağacının kesilme durumu üzerine, kendisinin doğaya saygısından dolayı ağacın kesilmesine izin vermediği, bu nedenle de raylarla çınarın uzağına kaydırılmasıyla yürütülen köşktür. Bir hayli uzun süredir bakımsız kaldıktan sonra Yalova Belediyesi tarafından 2016 yılında onarılmış ve müze olarak ziyarete açılmıştır. Yalova sahilinde şehir merkezine yakın bir konumda yer alan Yürüyen Köşk’ün bulunduğu nokta da ayrıca yemek yeyip, bir şeyler içebileceğiniz kafe de bulunmaktadır.

ATATÜRK KÖŞKÜ

Atatürk Köşkü

Termal Atatürk Köşkü 1929 Yılında 38 günde yaptırılmıştır. Mimarı ise Prof.S. Hakkı Eldem’dir. Atatürk Köşkü, İki katlı ve tamamen ahşap bir şekilde inşa edilmiştir. Köşkün 4 kabul salonu ve 11 odası bulunmaktadır. Eşyaları İstanbul’daki çeşitli saraylardan getirilmiştir. İlk konuğu İran Kralı Rıza Pehlevi’dir. Bu köşk Atatürk’ün Yalova’ya her gelişinde sürekli olarak kaldığı Termal’deki köşktür.

Diğer bir yandan köşk Atatürk’ün, Dolmabahçe Sarayında vefatından önce son günlerini geçirdiği yer olması yönünden de önemlidir. 1984 yılında yapılan restorasyondan sonra müze olarak hizmete açılmış ve günümüzde de müze olarak hizmet vermektedir.

YALOVA KENT MÜZESİ

yalova kent müzesi
Yalova Kent Müzesi oldukça merkezi bir konumdadır. Denizin kenarında Rıhtım, Cumhuriyet ve Gazi Paşa caddelerinin tam kesiştiği noktadadır. Cumhuriyet Meydanı’nın ortasındaki büyük beyaz konağı kolaylıkla bulmak mümkün. Müze binası, 1913 yıllında Hükümet binası olarak inşa edilmiş olup zemin ve giriş katları olmak üzere iki katlıdır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihe ışık tutan müzeyi ziyaret edin. Yalova Kent Müzesi Pazartesi kapalı, diğer günler ise ücretsiz gezilebilmektedir.

YALOVA ARKEOPARK AÇIK HAVA MÜZESİ

Yalova’da sanat severlerin mutlaka görmesi gerektiği yerlerden birisi de Yalova Arkeopark Açık Hava Müzesi’dir. Açılış tarihi 29 Ekim 2003 müzede Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemine ait eserler yer almakla birlikte Yalova’nın çeşitli bölgelerinde bulunan eserlere ait maketler de yer almaktadır. Sütun başlıkları, mezar stelleri ve onur taşları Yalova Açık Hava Müzesi ziyaretinizde görebileceğiniz eserler arasında.

YALOVA KARACA ARBORETUM (AĞAÇ MÜZESİ)

YALOVA KARACA ARBORETUM (AĞAÇ MÜZESİ)
1980 yılında Hayrettin Karaca tarafından, 13,5 hektar arazi üzerinde kurulmuştur.  Peyzaj ağırlıklı koleksiyon, bir canlı ağaç müzesi konumundadır. Bugün yaklaşık 7000 civarında değişik bitki türü barındırmaktadır. Ayrıca buraya çeşitli okullardan gelen öğrencilerle grup ziyaretleri de düzenlenmektedir.

 Doğa, yeşil ve sakinlik sevenlere…

Türkiye’nin ilk özel Arboretumu olan Karaca Arboretum’u pazar günleri 13.00–18.00 saatleri arası halka açıktır. Diğer günlerde yapılacak grup gezileri için randevu alınması gerekmektedir.

YALOVA KENT ORMAN VE ERİKLİ ÇİFTE ŞELALELERİ

Doğa severler için mükemmel bir seçenek…

Yalova’nın Çınarcık ilçesinde bulunan ve 95 hektar alanda kurulan Yalova Kent Ormanı’nın içinde insanın içini açan şelaleler, 2km yürüme patikası, çok amaçlı salon, çocuk oyun alanları, spor alanları, oturma ve dinlenme gurupları, tuvalet, çeşmepiknik yerleri, içme suyu ve lavabolar, asma köprü, seyir terasları, Erikli Çifte Şelaleleri, Ormanın içinde her tülü kuş sesi eşliğinde doğanın insanlara sunduğu tüm güzelliklerin bir arada yaşanabilecek nadide güzelliklerin bulunduğu eşsiz bir alandır.

DİPSİZ GÖL

Yalova’da gezilmesi gereken yerlerden birisi de Yalova Çınarcık Teşvikiye beldesine 10 km uzaklıkta yer alan “Dipsiz Göl” dür. Yalova kent ormanından sonra 3 km mesafede Büyük Dipsiz Göl ve ondan da 2 km mesafede Küçük Dipsiz Göl bulunuyor. Göllere ulaşım yine aynı asfalt yoldan sağlanıyor. Piknik yapmak ve doğada zaman geçirmek isteyenler için ideal yerlerden birisidir.  Bu arada gölün yakınında yemek içmek için kafeler de bulunuyor.

Yalova gezilecek yerler” arasında belli başlı önemli yerler yukarıdaki gibidir.PROJELERİMİZ

HABERDAR OLUN

Beyttürk kampanyalarından ve yeniliklerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.