Bilgi İçin Formu Doldurun

Yalova’da Eğitim Olanakları Nelerdir?

Yalova’da Eğitim Olanakları Nelerdir?

Eğitim ortalaması, Türkiye eğitim ortalamasının üzerinde olan Yalova’nın, 1997 nüfus sayımına göre il merkezinde okuma-yazma bilenlerin oranı %100’e yakındır.

Okuma-Yazma oranının yüksek olmasında Yalova’nın; İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi büyük ve kentlere olan yakınlığının yanında, ilin sosyo-kültürel kalkınmışlığı da önemli oranda rol oynamaktadır. Yalova’da kız ve erkek öğrenciler aynı oranda eğitim görmektedirler. Yalova’daki eğitim öğretim gören toplam öğrenci sayısı 42.314’dür. (4.190 okul öncesi, 12.815 ilkokul, 13.493 ortaokul, 11.816 lise) Yalova il genelinde 181 okul bulunmaktadır. 2003 yılından bu yana toplam derslik sayısı 2.344’e ulaşmış olup, toplam öğretmen sayısı 3.134’dür. Ayrıca 280 okul yöneticisi mevcuttur. Bunun yanı sıra okul öncesi eğitim veren devlet okulları ve özel kurumları bulunmaktadır.

Yalova Üniversitesi 5 Fakültesi, (Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Sanat ve Tasarım Fakültesi) 4 Meslek Yüksekokulu (Yalova, Armutlu, Çınarcık ve Termal Meslek Yüksekokulları) ve 2 Enstitü (Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü) ile Yalova Üniversitesi öğrencilerin sosyo-kültürel gelişimine büyük katkı sağlamaktadır.

Yalova’da Arap Okulları ve Uluslararası Okullar

واقع التعليم في يلوا

Yalova Türkiye’nin Marmara Bölgesinde yer alan şehir ve oldukça hareketli bir yapısı var. Arap kökenli insanlarımızın yoğun olarak yaşadığı Yalova’da Arap okulları bile var. Ağırlıkta Irak cumhuriyetinden olmak üzere, Birleşik Arap Emirlikleri ve özellikle Dubai kökenli Arap ailelerin yoğun olarak yaşadığı Yalova her yıl çok sayıda yeni ailenin katılımıyla gelişen bir şehir. Elbette Yalova’nın tercih edilmesindeki nedenlerin başında Türkiye’nin ekonomik olarak kalbinin attığı yer olan İstanbul’a yakın bir mesafede bulunması geliyor. İstanbul’a arabalı vapur veya normal otobandan 45 dakikalık bir mesafede bulunan Yalova bu avantajını çok iyi kullanıyor.

Yalova’da Arap Okulu 2 Tane Bulunuyor

Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olmak üzere Yalova’da Arap Okulu 2 tane bulunuyor. Özel Al-Mansour ile Wade Alrafden isimle Arap okulları Yalova’da yerleşik bulunan ailelerin çocuklarının eğitim ve öğretimleri için faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. Dolayısıyla Yalova’ya yerleşmek isteyen Arap kökenli misafirlerimiz için her şey düşünülmüş diyebiliriz. Yabancılara konut satışında birçok kolaylıklar sağlanan Türkiye her anlamda fırsatlar ülkesi olmaya devam ediyor.

Yalova hakkında tüm bilmemiz gerekenler” yazımızdan Yalova ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.PROJELERİMİZ

HABERDAR OLUN

Beyttürk kampanyalarından ve yeniliklerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.