Bilgi İçin Formu Doldurun

Yalova Hakkında Genel Bilgi

Yalova Hakkında Genel Bilgi

YÜKSELEN ŞEHİR YALOVA

Yalova, Marmara Bölgesinin güneydoğusunda yer almaktadır. Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan Yalova 1995 yılında İstanbul’dan ayrılarak il statüsüne geçmiştir.

Nüfusu 2017 istatistik verilerine göre 251.203’tür. Yalova’nın 6 ilçesi 14 belediyesi bulunmaktadır. Bu ilçeleri şu şekilde sıralamak mümkündür; Altınova, Armutlu, Çınarcık, Çiftlikköy, Termal ve Yalova Merkez.

Çınarcık Marmara Denizindeki en güzel ve uğrak tatil noktalarından biridir. Doğası, yemyeşil ormanlık alanları ve termal alanları sayesinde kamp etkinlikleri, doğa yürüyüşü yapıp kafa dinlemek isteyenlerin gelmeleri gereken ilk yerlerdendir. Aynı zamanda termal bölgeleri ile şifalı olduğuna inanılan kaplıca sularına da sahiptir. Birçok eklem rahatsızlığı, romatizma rahatsızlığına sahip olan insanlar buradaki kaplıcalarda şifa bulduklarını söylemektedir.

Yemek kültürüyle de iddialı olan Yalova, yıllar boyunca ağırladığı farklı kültür ve medeniyetlerin mutfağını hala yaşatmaktadır. Bu zengin mutfağı köylüler kendi hasat ettikleri mahsullerden ve seralarında yetiştirdikleri taze yiyecekler ile hazırlamaktadırlar.

Yalova Tarihi

Milattan önce 3000’li yıllara kadar dayanan tarihiyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Yalova, Hititler, Frigler ve Persler tarafından bir süre yönetildikten sonra Bitinya Krallığı hakimiyetine girmiştir. Kazı çalışmaları esnasında krallıktan arda kalan tarihi eserler Açık Hava Müzesi’nde sergilenmektedir. Sonrasında 1326 yılına kadar Roma ve Bizans İmparatorluk’ları tarafından yönetildikten sonra 1326 yılında Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir. 1920 yılına kadar Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşamını devam ettiren Yalova aynı sene içerisinde Yunan Birlikleri tarafından işgale uğramıştır. Bir yıl boyunca Yunan Üssü olarak kullanılmasının ardından Türk topraklarına geri kazandırılmıştır. Bu dönemde ‘’Yalova Katliamı’’ olarak bilinen acı olay gerçekleşmiştir.

Aynı zamanda Yalova’nın simgesi haline gelen Yürüyen Köşk, Yalova sahilinde, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü içinde bulunan, dörtgen planlı, iki katlı, ahşap karkas küçük bir yapıdır. Yalova şehir merkezindeki iskeleden başlayan enstitü boyunca uzanan sahildeki yolu takiben köşke gidilebilir. Yaklaşık 1 kilometre kadar yürüdükten sonra ünlü Çınar Ağacı’nı ve Yürüyen Köşk’ü görebilirsiniz. Atatürk’ün önem verdiği ve “Yalova benim kentimdir” dediği bu güzel şehirde, 1929 yılında 38 günde tamamlanan Termal Atatürk Köşkü de bulunmaktadır. Dönemin kullanılan eşyası ile birlikte korunan köşk müze olarak halka açıktır. Yalova’nın turistik yapısına imzasını atan bir diğer mekan da Karaca Arboretum’dur. Türkiye’nin ilk özel arboretumu olma özelliğine sahip ve 13,5 hektar arazi üzerinde kurulan bu arboretum çok önemli bir canlı ağaç koleksiyonudur.

Yalova gezilecek yerler” konusunda detaylı bir açıklama için linke tıklayabilirsiniz.

YALOVA’DA YAŞAM

Yalova’da yaşam büyük şehirlere kıyasla çok daha rahat ve ferahtır. Küçük bir şehir olmasından dolayı sakin, trafik sıkıntısı olmayan, ekonomi açısından da daha konforlu bir şehir haline gelmiştir. Büyük şehir sıkıntılarından, trafik ve insan kalabalığından kaçmak isteyenlerin ikamet etmek isteyeceği türden bir şehirdir. Yazları sahilinde günbatımına karşı dinlenmek ve kış günleri sessizliği ile huzur bulunacak bir şehirdir. Yaşam koşulları oldukça gelişmiş ve şehir içinde kasaba denecek türden bir yerdir. Ulaşım olarak her yere toplu taşıması bulunan, otobüs ve dolmuşlar bulunmaktadır. Hususi araçlarla ise trafik derdi yaşamadan hayatınızı sürdürebilirsiniz. Yalova’ya en yakın şehirlerden biri olan İstanbul’a deniz otobüsü veya feribotlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bursa’ ya ise hususi aracınızla veya otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

YALOVA’DA GAYRİMENKUL

yalova'da gayrimenkul yatırımı

Yalova gayrimenkul yatırımları açısından son zamanlarda büyük gelişim göstermektedir. Yalova satılık konut piyasasında son bir ayda satılık konut fiyatları %0.59 azalış gösterdi. Yalova şehrinde ortalama konut metrekare fiyatları 2.349 TL olurken, geri dönüş süresi 18 yıl olarak hesaplanmaktadır.

Yalova’da ev fiyatları” makalemiz ile daha detaylı olarak bilgi alabilirsiniz.

 

AVANTAJLAR VE YATIRIMLAR NELERDİR?

Yalova’da yaşamak, Yalova’da  yatırım yapmak için nedenler arıyorsanız aşağıdaki seçenekleri inceleyebilirsiniz.

  • Yalova hem yeşiliyle hem kaplıcalarıyla ünlü olup bir oksijen deposudur.
  • Ulaşım derdi olmayan şehirden Körfez Geçiş Köprüsü Sabiha Gökçen Havaalanı’na 16 dakikada gidilebilecek.
  • Kongre ve fuar merkezi yatırımları gerçekleşirken otel inşaatları da hız kazanacak.
  • İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu bitince Yalova’nın ortasından geçen yol bypass olacak. Bolu’da kent dışı otoban tesisi olarak kurulan Highway Outlet AVM’nin bir benzeri inşa edilecek.
  • Kente ayrıca kalıp imalatı, gemi, taşıt araçları yan sanayi, akrilik bazlı elyaf ve kompozit ürünler ileri teknolojik malzemeler ile çiçekçilik tarımına dayalı ihtisas OSB kurulacak.


PROJELERİMİZ

HABERDAR OLUN

Beyttürk kampanyalarından ve yeniliklerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.