Bilgi İçin Formu Doldurun

Yalova Hakkında Tüm Bilmemiz Gerekenler!

Yalova Hakkında Tüm Bilmemiz Gerekenler!

Marmara Bölgesinin en hızlı gelişen ve büyüyen şehirlerinden olan Yalova son zamanlarda büyük yatırımlar almaktadır. Hem sanayi konusunda hem de aynı zamanda inşaat sektöründe Türkiye pazarında büyük bir paya sahiptir.


Yalova’nın Tarihi

yalova tarihi

Türkiye’nin geniş kapsamlı tarihi birikime sahip şehirlerinden birisidir Yalova…

Marmara bölgesinin güneydoğusunda yer alan Yalova, önceleri bataklıkken, yerleşim yeri sonralardan gelişmiştir.

Yalova hakkında yeterli araştırma verileri olmadığında tarihi hakkında net bir bilgiye sahip olunamamıştır. Ancak buluntulardan edinilen varsayımlara göre Hitit dönemine kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi farklı milletlerin izlerini günümüze taşımaktadır. Günümüzde 847 km² yüz ölçümü ile, Türkiye’nin en küçük ili olan Yalova yakın tarihimize baktığımızda daha önce İstanbul’a bağlı bir ilçe iken 06.06.1995 tarihinde ülkemizin 77. ili olmuştur.

Yalova’nın Nüfusu

yalova nüfusu yıllara göre değişimi

Yalova’nın nüfusu 1927′ den 2013’e kadar yapılan bütün nüfus sayımlarında kesintisiz olarak artmıştır. 1999 Doğu Marmara Depreminden etkilenen ilin nüfus artış hızı azalmıştır. Ancak bu durum fazla uzun sürmemiştir ve sürekli göçler nedeniyle günümüzde daha kalabalık bir il haline gelmiştir. 2007’de 87.372’ye, 2012’de 121.479’a çıkmıştır. Bu artış göz önüne alındığında Yalova 2018 nüfusu, tahmini verilere göre Genel nüfusu 257.734 olan Yalova’nın Nüfus büyüklüğü açısından ilk üç yerleşim merkezi; Merkez (140.312 nüfus), Çiftlikköy (36.895 nüfus) ve Çınarcık (32.590 nüfus) olarak sıralanmıştır.

Yalova’nın Coğrafi Konumu:

Yalova coğrafi konumu ise; Armutlu Yarımadası’nın kuzey kıyısı ile Samanlı Dağları’nın kuzey eteklerine kurulmuş bir şekildedir.  Yalova deniz kenarında bulunan güzel bir ildir, Çınarcık, Gökçedere, Kirazlı, Kılıçköy ve Taşköprü ilçeleri ile deniz arasında küçük ovalar oluşmuştur. Bu ovalar son derece verimlidir ve akarsu boyunca uzanır. Yalova halkı bu alanlarda sebzecilik ve meyvecilik yapmaktadır. 105 km ile ülkemizin denize en uzun kıyısı olan turistik illerinden de birisidir. Deniz kenarında olması ve Yürüyen Köşk, Elmalık Kalesi, Taş köprü gibi tarihi yerlere sahip olması açısından tercih edilebilir bir il.

Yalova’da Yaşam

yalova'da yaşam

Yalova’da yaşam çok yönlüdür diyebiliriz. Hem sanayi açısından hem de tarıma elverişli olması nedeniyle gelişmiş şehirlerden birisidir.

Yalova’nın köylerinde bulunan halk geçimini tarımla sağlamaktadır. Çiftlikköy’de haftanın 2 günü kurulan semt pazarında kendi yetiştirdikleri ürünleri satan köylüleri görebilirsiniz. Buradan mevsiminde yetişen taze mahsulleri bulabilmek oldukça kolay. 6 ilçeden oluşan Yalova’da ulaşımı otobüs, minibüs, ticari taksilerle veya kiralık teknelerle yapılmaktadır. Yalova, doğal kaynakları, konumu, denizi ve hızla gelişen sosyal yaşamı ile Türkiye’nin hızlı gelişen illerinden biridir. Yalova’nın gece hayatı özellikle Çınarcık oldukça hareketlidir. Termal suları yönünden de zengin olan Yalova şifa bulmak için gidilebilecek yerlerden.

YALOVA’DA KONUT PROJELERİ

Yalova’nın doğal ve göçlerden meydana gelen nüfus artışlarına paralel olarak, inşaat sektöründe hızlı gelişme görülmüştür. Yalova’nın İstanbul’un turistik banliyösü konumunda olması nedeniyle ilde önemli sayıda yazlıkçı bulunmaktadır. Hem şehir ortamı hem köy havasını bir arada görmek isteyenlerin gidebileceği bir il olan Yalova temiz denizi ve tarıma elverişli olması nedeniyle tercih edilen iller arasındadır.
Yalova konut projeleri konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz linke tıklayınız.

Kaynak: TÜİKPROJELERİMİZ

HABERDAR OLUN

Beyttürk kampanyalarından ve yeniliklerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.