Bilgi İçin Formu Doldurun

Türklerin En İlginç 11 Özelliği!

Türklerin En İlginç 11 Özelliği!

Türkiye; farklı kültür ve uygarlıklara ev sahipliği yapmış, yüzyıllarca farklı din, dil ve ırktan insanları bir arada tutmuş bir ülkedir. Türk kültürü ise geçmişten bugüne belli başlı ufak değişikliklere uğramıştır fakat hala kullanılmaya devam etmektedir.

Türklere özgü olan özellikler, yabancılar tarafından “ilginç” olarak adlandırılır. Kimi özellikler geçmişten bugüne ‘’gelenek, görenek ve adet’ ’olarak gelse de kimi özellikler yaşam olgusunun zamanla oluşturduğu özelliklerdir. Yabancılar tarafından ilginç Türkler tarafından ise ‘’alışkanlık’’ olarak adlandırılan 11 özelliği sizler için derledik. Haydi gelin Türklere ait en ilginç 11 özelliğe bakalım.

1.Göbek Adı Koymak

Kuşkusuz her Türk insanının kendi isminin yanında bir de göbek adı vardır. Bu isim ikinci bir isim değildir, nüfus cüzdanına da yazılmaz. Göbek adı, bebek doğduktan sonra göbeği kesilirken konulan bir isimdir. Bu isim bebeğin kulağına üç kez fısıldamayla konulur. Dini inanışa göre; öldükten sonraki dünyada o isimle çağrılacaktır.

2.Nazar Boncuğu Takmak

nazar boncuğu takmak

Tarihsel bir gelenek olan nazar boncuğu, Türklerle birebir örtüşen bir özelliktir. Her Türk’ün evinde olan nazar boncuğu, ayrıca hediyelerin üstüne de takılmaktadır. Nazar boncuğu ise, binlerce yıl öncesinden beri kullanılan bir simgedir. İnsanların -kem göz diye de anılan- kıskanç bakışlarını engellemek için simgelenen bu boncuk mavi, beyaz ve bazen de sarı renkleriyle kullanılır. Yeni alınan bir ev, araba, eşya ya da hediyeye zarar gelmesin diye takılan nazar boncukları, Türklere ait bir özellikken şimdi herkes tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

3.Bebeğin Göbek Bağını Gömmek

İlk duyulduğu anda şaşkınlık yaratan bir diğer Türk özelliği ise bebeğin göbek bağının gömülmesidir. İnanışa göre bebek doğduktan sonra göbek bağını bir yerlere gömmek, bebeğin kaderini şekillendirir. Örneğin göbek bağını güzel bir şirketin bahçesine gömüldüğünde bebek büyüdüğünde orada çalışır ya da en başarılı okul bahçesine gömüldüğünde bebek o okulda okur.

4.Misafiri Yemek Yemeden Göndermemek:

Herkes tarafından bilinen bir Türk özelliği varsa oda; Türklerin misafirperver olduğudur. İster akrabası, ailesi, arkadaşı olsun isterse de hiç tanımadığı bir kişi olsun. Türkler, yardım isteyen herkese elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışır. Türklerin hassas bir noktası vardır. Oda; yemek. Eğer evine misafir olunursa Türkler, misafirinin aç olup olmadığını sorar. Misafiri tok olduğunu söylese bile Türk aileleri, misafirini asla yemek yemeden göndermez.  Yemek yemekle ısrar eder, yemek hazırlar, karnını doyurur, evinden tok uğurlar.

5.Hesap Ödemek Konusunda Israrcı Olmak:

Alman usulü olarak bilinen “hesap ödeme yöntemi” Türklerde tam tersidir. Türkler, toplu olarak bir yere gidildiğinde, masadaki hesabı ödemek için ısrar eder. Türklere has olan bu özellik garsonla “Lütfen benim kartımdan al” “Hayır ben ödeyeceğim” gibi diyalogların yaşanmasına sebep olur.

6.Altın Günü Yapmak:

Beş Çayı diye de anılan altın günü, Türk kadınlarının buluşup; hamur işi, tatlı ve tuzlu yiyecekleri yaptıkları ve yedikleri bir gündür. Her hafta, seçilen bir kişinin evinde toplanılır ve ev sahibine altın verilir. Bu böyle periyodik bir şekilde devam eder. Böylece herkesten çıkan altın sayısı, gün o kişiye geldiğinde toplu olarak almasına sebep olur. Artık dışarı mekanlarda da yapılan altın günü hala Türk kadınları tarafından rağbet görmektedir.

7.Her Öğünde Çay İçilmesi:

her öğünde çay içmek

Türkler, her öğünde bardak bardak çay içer. Çay kullanımının en yoğun olduğu Türkiye’de çay bardakları da zevklere göre değişkenlik gösterir. İnce belli, klasik, derin ve birçok çay bardağı çeşitleri vardır. Çay tiryakilerinin sadece kendi zevklerine uygun bardakta çay içebilmesi de Türklere ait olan ilginç bir diğer özelliktir.

8.Kahvaltının En Önemli Öğün Olması:

Özellikle Türk anneleri tarafından en çok kullanılan söz: “Kahvaltını Yapmadan Çıkma” dır. Türklerin kahvaltıya bu kadar değer vermesi haliyle kahvaltı çeşitlerini de arttırmıştır. Binlerce tatlı ve tuzlu tariflerin bulunduğu kahvaltılar, özellikle çeşit bakımından oldukça zengindir. Türkler kahvaltıyı ayrıca “buluşma fırsatı” olarak ta görür. Uzun zamandır bir araya gelmeyen aileler, akrabalar ve arkadaşlar kahvaltı organizasyonuyla bir araya gelirler.

9.Pazarlık Yapmak:

Türkler alışveriş yaparken ürünü, mevcut fiyatından daha ucuza alabilmek için satıcılarla pazarlığa girer. Her ürünün ortalama fiyatını bildiğini ve fiyatların yüksek olduğunu dile getirirler. Ev alırken, alışveriş yaparken hatta alışveriş merkezlerinde bile pazarlık yaparlar. Pazarlık yapılması da Türklerin en ilginç özellikleri arasındadır.

10.Yeni Alınan Ehliyeti Isırmak:

Türklerin herkes tarafından bilinen ve yapılan bir diğer özelliği ise yeni alınan ehliyeti ısırmak. Tam olarak neden yapıldığı anlaşılmasa da Türkler, yeni ehliyet alan birinin ehliyetini alır ve ısırırlar. Halk arasında “ben daha alamadım ama sen aldın” ya da “hayırlı olsun” anlamında yapıldığına dair görüşler vardır.

11.Kuş Pislemesini Uğur Saymak:

Türklere ait bir diğer özellik ise kuş pislemesine şans getirecek denilmesidir. Türkler vücudunun herhangi bir yerine kuş pislemesine şans adı verir ve o kuşun üstüne pislediği kişiye şans getireceğine inanılır. Kötü bir durum olsa da bu durumu olumluya çevirme yolu da denilebilir.PROJELERİMİZ

HABERDAR OLUN

Beyttürk kampanyalarından ve yeniliklerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.