Bilgi İçin Formu Doldurun

Türkiye’nin Bölgeleri ve Şehirleri

Türkiye’nin Bölgeleri ve Şehirleri

Türkiye yüz ölçümü bakımından oldukça geniş çaplı topraklara sahip bir ülkedir. Ülkemizin iklim yapısı her bölgede aynı değildir. Bazı yerler dağlık bazı yerler ise düzlüktür. Bazı yerler deniz kenarında yer alırken bazı yerler ise daha iç kesimlerde yer alıyor.

Yağış alan bölgeler ve kurak olan bölgeler de birbirinden ayrılıyor. Türkiye; yer yüzü şekilleri, iklim özellikleri ve yetişen ürünlere göre 7 coğrafi bölgeye ayrılmaktadır. Türkiye bölgeleri ve şehirleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

Türkiye 7 coğrafi Bölgeden 81 de ilden oluşmaktadır.

Türkiye Bölgeleri ve Bölgelere Göre Şehir Dağılımları

  • Akdeniz Bölgesi: Toplam 8 il Akdeniz Bölgesi’nde yer alıyor. Doğudan batıya göre Antalya, Burdur, Mersin, Isparta, Adana, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş
  • Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki İller: Malatya, Erzincan, Elâzığ, Tunceli, Bingöl, Erzurum, Muş, Bitlis, Kars, Ağrı, Ardahan, Van, Iğdır ve Hakkâri illeri yer alıyor.
  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki İller: Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak yer alıyor.
  • Ege Bölgesi’ndeki İller: İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Uşak, Kütahya ve Afyon yer alıyor.
  • Marmara Bölgesi’ndeki İller: Sakarya, Balıkesir, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli, Bilecik ve Çanakkale yer alıyor.
  • Karadeniz Bölgesi’ndeki İller: Artvin, Bolu, Düzce, Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Bayburt, Rize yer alıyor.
  • İç Anadolu Bölgesi’ndeki İller: Eskişehir, Konya, Ankara, Çankırı, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Niğde, Nevşehir, Kayseri ve Sivas yer alıyor.

Türkiye bölgeleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz takipte kalmayı unutmayınız.PROJELERİMİZ

HABERDAR OLUN

Beyttürk kampanyalarından ve yeniliklerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.