Bilgi İçin Formu Doldurun

Türkiye’nin Bin Yıllık Mirasları

Türkiye’nin Bin Yıllık Mirasları

Medeniyetler beşiği olan, kültürlerin buluştuğu, sanat ve mimarının örneklerinin hala bozulmadan izlenebildiği bir yer Türkiye.

Kimi zaman Friglere, kimi zaman Pers ve Helenistik uygarlıklara ev sahipliği yapmış. Bu kültürler harmanı topraklar üzerinde Asırlardır dokularını bozmadan dimdik durabilen duraklar ise günümüzde dünya kültür mirası olarak anılıyor.

Kimi zaman şehir merkezine beş dakikalık mesafede, kimi zamansa bir dağın tepesinde bulunan kültür mirasları neredeyse dört bin yıl öncesinin izini sürmemize olanak sağlıyor. O dönemlere ait mimarileri, heykelleri ve sanat eserlerini görünce tarihler arası bir yolculuğa çıkıyoruz. Gelin hep birlikte Türkiye’nin Kültür Mirasları neymiş bir göz atalım.

KAPADOKYA VE GÖREME MİLLİ PARKI // NEVŞEHİR

60 milyon yıl kadar önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan Kapadokya ülkemiz üzerinde en nefes kesici yer şekillerine sahip olan alanlardan biridir. Özellikle 7. ve 13. yüzyıllarda baskılar ve yağmacılardan kaçan Hristiyan toplulukları bu bölgeye sığınmış kolay şekillenebilen yer şekillerinden dolayı kendilerine yer altı şehirleri inşa etmişlerdir. Derinkuyu ve Kaymaklı bu yer altı şehirlerinin başında gelir. Aynı zamanda bölge dinsel sanat tarihinin de muhteşem bir örneğidir. Açık hava müzesi içerisinde yer alan manastırlar, şapeller, keşiş hücreleri, şarap mahzenleri ve duvar resimleri Bizans Mimarisinin en güzel örneklerini yansıtır.

TARİHİ SAFRANBOLU ŞEHRİ KARABÜK

14. yüzyılın başlarından bu yana Türklerin hakimiyetinde olan Safranbolu bozulmayan mimarisiyle ülkemizdeki önemli kültür miraslarından biridir. Yarı ahşap, üç odalı Pontian Yunan stilinde inşa edilmiş bu dayanıklı evler yıllardır kendini muhafaza etmeyi başarabilmiştir. Coğrafi konumu nedeniyle Asya ve Avrupa arasındaki yolların üzerinde bulunan Safranbolu geleneksel şehir dokusuyla sit alanı ilan edilmiş ve 1994 yılında UNESCO dünya mirasları listesine girmiştir.

NEMRUT DAĞI // ADIYAMAN 

1988 yılında Dünya mirası ilan edilen Nemrut Dağı dev heykellere ev sahipliği yapar. Helenistik ve Pers sanatının bir harmanı olan bu heykeller M.Ö. 62 yılında Kommagene kralı Antiochos Theos tarafından yaptırılmıştır. Bu heykeller arasında pek çok Yunan ve Pers tanrısının siluetleri ve kralın kendisi için yaptırdığı mezar-tapınak da bulunur. Günümüzde Adıyaman’ın sınırları içerisinde bulunan bu antik bölge kimi zaman “Dünyanın Harikalarından” biri olarak gösterilir.

TRUVA ANTİK KENTİ // ÇANAKKALE

Çanakkale’nin Tevfikiye köyü sınırları içerisinde bulunan Truva Antik Kenti’nin, Homeros tarafından yazılan İlyada destanında bahsi geçen Truva savaşına ev sahipliği yaptığı söylenir. Dünyadaki en ünlü antik kentlerden biri olan Truva’da 4000 yıllık bir tarihin izi sürülür. Anadolu ve Akdeniz coğrafyasının yanı sıra bir kültür beşiği olan bu antik kent 1871 yılında Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından yeniden keşfedilmiştir.

PAMUKKALE VE HİERAPOLİS MİLLİ PARKI // DENİZLİ

Masalsı görüntüsüyle aklımızda yer eden, Çaldağı’nın güney eteklerinden gelen kalsiyum oksit içeren suların oluşturduğu bembeyaz travertenler ve geç Helenistik ve erken Hıristiyanlık dönemlerine ait kalıntılar içeren Hierapolis arkeolojik kenti, 1988 yılında Dünya Mirasları listesine alınmıştır. Günümüze kalan en güzel antik örneklerden biri olan bu biri doğa, biri tarih harikası iki nokta da yıllardır turistleri kendine çekmektedir. Antik kentin M.Ö. II. yüzyılda Bergama krallarından II. Eumenes tarafından kurulmuş, adını ise Bergama’nın kurucusu Telephos’un eşi Heira’dan almıştır.PROJELERİMİZ

HABERDAR OLUN

Beyttürk kampanyalarından ve yeniliklerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.