Bilgi İçin Formu Doldurun

Türkiye’de Kış Tatili İçin En İyi 5 Yer!

Türkiye’de Kış Tatili İçin En İyi 5 Yer!

Tarih, kış aylarına yaklaştıkça kuşkusuz herkeste tatlı bir heyecan başlar. Yaz ayında deniz, kum ve güneşin tadını çıkaranlar, kış ayının büyüsünü sabırsızlıkla bekler.

Ülkemizde dört mevsimin yaşanması da tatil planlarının yaz ve kış Türkiye’de yapılabilmesine olanak sağlar. Özellikle kış sporlarına tutkusu olan yerli ve yabancı turistler, rota olarak Türkiye’yi tercih eder. Dağ ve kış turizminin zengin olduğu Türkiye’de kış ayının olmazsa olmazı kayak sporunu yapılabilecek birçok yer mevcuttur. Ayrıca kış tatilinde yapılacak diğer aktiviteler kış tutkunlarının tatil planı yapmalarına neden olacaktır. Gelin kış ayında yapılabilecek aktiviteleri, sizin için derlediğimiz ‘’Türkiye’de Kış Tatili İçin En İyi 5 Yer’’ yazımızda inceleyim.

Türkiyeye'de kış tatili

ULUDAĞ

Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağına sahip olan Bursa Uludağ, kış tatili denilince akla ilk gelen bölgedir. Türkiye’nin en büyük kış merkezi olan Uludağ, her sene hem yurt içinden hem de yurtdışından, ziyaretçi akınına uğruyor. Yıl boyu binlerce ziyaretçi tarafından tercih edilen Uludağ, kuzeybatı-güneydoğu doğrultusundadır ve 40 kilometrelik bir alana yayılır. Bursa’dan 1 saat uzaklıkta, İstanbul’dan da 220 km uzaklıktaki mesafe bulunan Uludağ’da kayak ve snowboard yapabilir, teleferikle karların oluşturduğu bembeyaz görüntüye şahit olabilirsiniz. Kış sporlarıyla ilgilenmeyenler ise, Uludağ’ın eteklerinde ve yaylalarınla da eşsiz görüntülere sahip olabilir ve dağ yürüyüşüne çıkabilir.

KARTALKAYA

kartalkaya kış tatili

Kış turizmi için en çok tercih edilen bir diğer yer de Kartalkaya Kayak Merkezidir. İstanbul’a 260 km uzaklıkta olan Kartalkaya, Bolu il sınırı içindedir. Kartalkaya Kayak Merkezi, Köroğlu Dağları’na kurulmuştur. Köroğlu Dağları 2 bin 400 metre yüksekliktedir. Her yıl yoğun bir şekilde ziyaretçi akınına uğrayan Kartalkaya Kayak Merkezi’nin tercih edilme sebepleri oldukça önemlidir. Kayak merkezindeki pistlerin doğrudan güneş alması bir önemli etkendir. Bir diğer etken ise çam ormanlarının koruduğu yamaçların, sert esen kuzey rüzgârlarından etkilenmemesidir. Bu iki önemli etken sonucunda karlar, daha uzun süre kuru kalabilmektedir. 13 adet kayak pisti bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi’nde ocak ve şubat aylarında kar kalınlığı 2 metreyi bulmaktadır. Kartalkaya’da istediğiniz kış sporunu yapabilir. Hatta istediğiniz kış sporunu da uzman eğitmenler tarafından öğrenebilirsiniz.

KARTEPE

Daha sakin bir yerde kayak yapmak isteyenlerin rotası Kartepe. Ziyaretçiler tarafından ‘’sakin ve huzur veren bir yer’’ olarak bilinen Kartepe Kocaeli il sınırı içindedir. Özellikle İstanbul’a yakın olması sebebiyle de oldukça yoğun tercih edilir. Kayak bakımından zengin bir ortama sahip olan Kartepe’de ayrıca doğa yürüyüşü de yapabilir. Hafta sonu ve tatillerde oldukça kalabalık olan bölge özellikle hafta içi oldukça sakindir. 12 adet kayak pisti bulunan Kartepe, hafta içinin koşuşturmalı geçtiği dönemlerde hafta sonu yapılacak muhteşem bir kış kaçamağı olacaktır.

PAMUKKALE

“Kış ayında üşürüm, sıcak olmazsa olmazım” diyenler için ise harika bir önerimiz var; Pamukkale. Travertenleriyle ünlü olan Pamukkale, Türkiye’nin güney batısında yer alan Denizli iline 20 km uzaklıktadır. Travertenler 35’ten 100 dereceye kadar çıkabilen sıcaklığa sahiptir. 17 adet sıcak su kaynağı bulunur. Göz zevkinize oldukça uygun olan Travertenler ayrıca şifa da vermektedir. 2300 yıldır şifa dağıttığına dair düşüncelerin olduğu yer; kalp rahatsızlığı, deri hastalıkları, romatizma, sindirim sorunları gibi rahatsızlıkları iyileştirdiği bilinmektedir. Pamukkale travertenlerine havaalanından servis ile ulaşım sağlanmaktadır.

KAPADOKYA

Kapadokya Kış Tatili

Karasal iklimin tüm özelliklerini görebileceğimiz Kapadokya kışın bir başka güzel. Peribacalarının üstüne kaplanmış bembeyaz kar görüntüsü insanlara huzur veriyor. Karla kaplanmış geniş yüzeye bir de kış güneşi vurursa, görülmeye değer. Üstelik bu muhteşem görüntüye kuş bakışı sahip olabilirsiniz. Meşhur Kapadokya balonları sadece yazın değil, kışın da oldukça tercih ediliyor. Kışın balona binildiğinde üşürüm düşüncesi ise balonla yükseldikçe kayboluyor. Kapadokya’da yapılabilecek bir diğer aktivite ise 4 tekerli motor olan ATV’lerle vadileri turlamak. 5 kişilik Jeep Safari’nin de sunduğu özellikler mevcut. Ailenizle veya arkadaşlarınızla bölgenin keşfine çıkabilirsiniz.PROJELERİMİZ

HABERDAR OLUN

Beyttürk kampanyalarından ve yeniliklerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.