Bilgi İçin Formu Doldurun

Türkiye Mega Projelerle Prestij Kazanıyor

Türkiye Mega Projelerle Prestij Kazanıyor

Türkiye, mega projelerle gücüne güç katarken mesafeler kısalıyor; Turizmi canlandıracak projeler bir bir hayata geçiriliyor.

Ülkemizde şu anda inşası tamamlanmış, devam eden ya da yakın gelecekte inşasına başlanacak projeler arasında İstanbul-İzmir Otoyolu, Kanal İstanbul, 3. Havalimanı, Galataport, Haydarpaşa Liman projesi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya tüneli dikkat çekiyor.

 

İki yaka, üçüncü kez buluştu.

İstanbul’un iki yakası arasındaki üçüncü inci kolye olarak nitelendirilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 26 Ağustos 2016 tarihi itibariyle hizmete açıldı. Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında İstanbul’a kazandırılan köprünün, dünyanın en geniş köprüsü ünvanını alması bekleniyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ayrıca, üzerinde raylı sistem bulunan, dünyanın en uzun köprüsü olarak da öne çıkıyor. Bu yeni köprüyle yılda ortalama 1 milyar 450 milyon dolarlık enerji, 335 milyon dolarlık ise iş gücü kaybının önüne geçilmesi planlanıyor.

İstanbul’dan İzmir’e yol sadece 3,5 saat

Bugün İstanbul’dan İzmir’e gitmek için ciddi bir süreyi gözden çıkarmanız gerekiyor. Eskihisar’dan feribot aktarmasıyla 6 saat, körfez geçişiyle 8 saat süren bu yol, Osmangazi Köprüsü ile 1,5 saat kısalırken, İstanbul-Gebze-İzmir otoyol projesi tamamlandığında sadece 3,5 saate inecek. Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Altınova Otoyolu sayesinde şehir içi ve şehirler arası yollarda hiçbir yavaşlama, bekleme yapmadan ilerlenebilecek. 427 kilometrelik bu dev projenin 384 kilometresi otoyol, 43 kilometresi ise bağlantı yolu. Projede asma köprü, güney yaklaşım viyadüğü, 18 bin 212 metre uzunluğunda tam 29 viyadük, 2 adet tünel, 199 köprü, 20 gişe, 25 kavşak, 6 otoyol bakım ve işletme merkezi, 2 tünel bakım ve işletme merkezi ve 18 çift taraflı servis alanı inşa edilecek.

İçinden iki deniz geçen bir metropol:İstanbul

Dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında duyurduğu “Çılgın Proje” Kanal İstanbul ile İstanbul şehri, içinden iki deniz geçen bir metropola dönüşüyor. 2023 hedeflerinde ciddi bir öneme sahip Kanal İstanbul, İstanbul’da iki yarımada, bir de ada oluşturacak. Karadeniz ve Marmara Denizi arasında, 45-50 kilometre uzunluğunda bir kanal açılmasıyla hayata geçirilecek proje, gayrimenkul sektörünü de kızıştırmış durumda. Japonya’dan Kuveyt’e uzanan geniş bir coğrafyadan gelen yabancı yatırımcılar, Kanal İstanbul’un geçmesi muhtemel rotalardan binlerce metrekarelik araziler satın aldılar bile.

Turizme 5 milyar TL’lik katkı.

Doğuş Grubu ve Bilgili Holding ortaklığıyla hayata geçirilecek Galataport projesinde imzalar, 2016 yılının Eylül ayında atıldı. Fındıklı’dan Karaköy’de uzanacak projenin asıl adı Salı Pazarı Kurvaziyer Limanı projesi. Bu projeyle 1.2 kilometrelik sahil şeridi üzerindeki tüm binalar turistik ya da ticari amaçlarla aslına uygun olarak onarılacak ya da yenilenecek. Projeye, altı yerli banka tarafından 1.02 milyar Euro’luk finansman desteği verildi. Yılda 3 milyon kruvaziye olmak üzere 7 milyon yabancı ziyaretçiyi ağırlayacak projenin turizme bir yılda 5 milyar TL’lik katkı sağlaması bekleniyor.

İstanbul’un ikonu yenileniyor

İstanbul’un simge yapılarından Haydarpaşa Garının yenilenmesi konusu 2004’ten beri tartışılırken, projeye 2012 yılında onay verildi. Haydarpaşa Port projesine göre Haydarpaşa Garı ve etrafındaki 4 milyon metrekarelik alanda oteller, kongre salonları, AVM’ler ve bir de yat limanı yapılarak bölge turizme kazandırılacak. Bölgede 30-40 kat aralığında 7 adet de gökdelen inşa edilmesi planlanıyor. Proje tamamlandığında tarihi Haydarpaşa Garının ilk katı müze olarak değerlendirilecek. Harem Otogarı ise, yeşil alan olacak.

Asya ve Avrupa ilk kez böyle bağlanıyor.

İstanbul’un iki yakası sadece deniz üzerinden değil, denizin altından da birleştiriliyor. Marmaray ile azalan köprü trafiği, Avrasya Tüneli ile iyice rahatlayacak. Asya ve Avrupa ilk kez deniz tabanının altından karayolu tüneliyle birleşirken, İstanbullu için trafik çilesi biraz daha azalacak. Kazlıçeşme-Göztepe güzergahındaki tünel, bu yolculuğu 100 dakikadan 15 dakikaya indiriyor. Proje ayrıca, çevre ve gürültü kirliliğini azaltmada da etkin rol oynayacak.PROJELERİMİZ

HABERDAR OLUN

Beyttürk kampanyalarından ve yeniliklerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.