Bilgi İçin Formu Doldurun

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in incisi olarak tabir edilen, doğanın eşsiz hediyesi olan Trabzon, dört mevsim gezip görülebilecek bir şehirdir. Karadeniz’e kıyısı olan Trabzon’un aynı zamanda diğer ülkelerin limanlarıyla da bağlantısı bulunur.

Trabzon’un yaylaları, milli parkları, göl ve ormanları, doğayla iç içe bulunmak isteyenleri  sabırsızlıkla bekliyor. Tarihi yapılarıyla Atatürk’ü konuk etmiş, kışın karlı Sümela Manastırıyla görenleri aşık etmiş büyülü şehir Trabzon… Yöre tarafından en iyi şekilde korunmuş tarihi yapıları görebilmeniz ve doğanın büyüsüne kapılabilmeniz için eşsiz doğa güzelliği Trabzon’da nereleri ziyaret edebileceğinizi derledik. İşte Trabzon’a gidildiğinde gezilecek yerler;

DOĞAYLA İÇ İÇE;

SÜMELA MANASTIRI

Sumela Manastrı

Trabzon’un Maçka ilçesindeki Karadağ’ın eteklerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, Trabzon halkı tarafından ”Meryem Ana” adı ile de anılır. Yüksek kayalıklarda yer alan manastır, dünyanın en eski manastırları arasında yer alır. Sümela Manastırı’na çıkıldığı anda eşsiz manzara ile yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Dış yapısı kadar iç yapısıyla da övgüleri hak eden manastırın kütüphanesi,öğrenci odası,misafirhanesi ve mutfağı mevcut.6 katı olan manastırda özel işçilikle yapılmış freskler ve farklı türlerden resimler bulunuyor.Bir çok ilgi çekici bölümleri bulunan manastıra her yıl binlerce turist tarafından ziyaretler gerçekleşiyor.

UZUNGÖL

Trabzon’un en önde turistik mahallesi olan Uzungöl, ilgi çekici güzelliği ile doğanın tam ortasında bulunuyor. Uzungöle gidildiğinde yamaç paraşütü yapabilir, ATV turu ile doğanın mucizelerine tanıklık edip fotoğraf çekebilirsiniz. Doğa yürüyüşü yapmak için mükemmel bir seçim olacak olan Uzungöl’de yoğun ve sıkıcı geçen günlere ufak bir soluk getirebilir, ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Trabzon Uzungöl

ALTINDERE VADİSİ MİLLİ PARKI

Trabzon’a gelmişken ve doğayla bu kadar iç içe olmuşken Altındere Vadisi Milli Parkı’na gitmeden olmaz. Milli park, Maçka sınırları içerisinde yer alıyor ve aynı zamanda Sümela Manastırı’na da ev sahipliği yapıyor. Sümela Manastırı’na ziyaretin ardından Altındere Vadisi Milli Parkına da uğranması şart.Bölgede trekking, dağcılık, kampçılık ve balık avcılığı yapabileceğiniz aktiviteler arasında.

TARİHİ YAPILAR;

TRABZON MÜZESİ

Trabzon Müzesi, Trabzon’un tam merkezinde yer alır. 1900’lü yıllarda Banker Kostaki tarafından inşa edilmiştir. Böylece müzeye Kostaki Konağı da denmektedir. Millî Mücadele zamanında karargâh binası olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda Atatürk ve Latife Hanımı da konaklamıştır. Trabzon Müzesii arkeolojik ve etnografik eserleri içerisinde barındırır.Tarihe şahit olabileceğiniz bu müzede dönemin konak yaşantısını yansıtan eserlere ulaşabilmek görülmeye değer.

AYASOFYA MÜZESİ

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon’un en çok ziyaret edilen yapısı olan Ayasofya Müzesi tarihi dokulara sahiptir. Trabzon İmparatorluğunun Komnenos ailesinden Kral Manuel tarafından ilk kilise amacıyla yaptırılmıştır. Daha sonraları hastane ve cami olarak kullanılmıştır.Günümüzde artık müze olarak yer alan yapıyla, tarihe şahitlik edebileceksiniz.

 ATATÜRK KÖŞKÜ

Çamların arasında yer alan Atatürk Köşkü, Atatürk’ü Trabzon’a geldiği yıllarda konaklamıştır. O yıllarda köşk, Trabzon Müzesi olarak kullanılmaktaydı. Köşkte kalan Atatürk, köşkü çok beğenmiş hatta köşke hayranlık duymuştur. Trabzon Özel İdaresi’ de köşkün anahtarını ve tapusunu Atatürk’e verilme kararı alınmıştır. Daha sonraki yıllarda müzeye dönüştürülmüştür. Köşkün mimarisi kadar bembeyaz oluşu da yeşilliklerin arasında sade ve özel kılınmasını sağlıyor.

 PROJELERİMİZ

HABERDAR OLUN

Beyttürk kampanyalarından ve yeniliklerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.