Bilgi İçin Formu Doldurun

Sektör Büyümeye Devam Ediyor

Sektör Büyümeye Devam Ediyor

“Neden Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmalı?” sorusuna biraz da rakamlarla cevap vermek gerekirse, bu konuda en güvenilir kaynak olan TUİK verilerinden yararlanabiliriz.

Herhangi bir sektörde öngörülen daralmayı analiz edebileceğimiz “Sektörel Güven Endeksi” ve rilerini ele alalım.

Henüz 2016 yılı Eylül ayında yayımlanan verilere göre inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda yüzde 79,43 iken, Eylül ayında bu rakam yüzde 3,2 oranında bir artışla yüzde 81,99’a yükselmiş durumda. Sektör güven endeksindeki bu artışın, alınan kayıtlı siparişlerin düzeyini mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışa sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Yine bir önceki aya göre, sektörde alınan kayıtlı siparişlerin ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 0,3 ve yüzde 5,2 artış gösterdi.

İSTATİSTİKLER, ARTIŞA İŞARET EDİYOR

Çoğu analiste göre satışların beklentilerin altında seyrettiği 2016 yılında konut satış istatistikleri çoğunlukla artış gösterdi. TUİK’in açıkladığı verilere göre, Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2016 yılı 2. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 10,8 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 25,3 oranında arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat üretim endeksi, 2016 yılı 2. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,2 oranında arttı.

HİÇ BİTMEYECEK BİR PAZAR

12 milyonunu 15-24 yaş aralığındaki gençlerin oluşturduğu 80 milyonluk ve her geçen gün artmakta olan nüfusuyla Türkiye, gayrimenkul yatırımcısı için dinamik bir pazar sunuyor. Halkın bir ev sahip olmaya verdiği önem; kentsel dönüşüm ve mega projelerin farklı şehir merkezleri yaratmasıyla birleşince gayrimenkul, hiç bitmeyecek bir pazara dönüşüyor. Tahminlerin tuttuğu enflasyon oranları ve istikrarlı büyüme oranlarının yanı sıra konut kredileri faizlerinin de belli sınırlar içerisinde tutulduğu Türkiye’de, yepyeni markalı emlak projeleri yükselmeye; hem yerli hem de yabancı yatırımcı da en doğru projelerle buluşmaya devam edeceğe benziyor.PROJELERİMİZ

HABERDAR OLUN

Beyttürk kampanyalarından ve yeniliklerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.