Bilgi İçin Formu Doldurun

Konut Kavramına Yeni Bir Bakış Açısı!

Konut Kavramına Yeni Bir Bakış Açısı!

Türkiye’nin en dinamik sektörlerinden biri olan gayrimenkul sektörü her geçen gün daha da büyüyor. Sektörü ilgilendiren gelişmeler ise yabancı yatırımcıyı ülkemize çekiyor.

Tercihi Türkiye olan yabancı yatırımcılar için konut sektörünü yeniden yorumladıklarını söyleyen Beyttürk İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman; Türk misafirperverliğini Dünyada bir marka yapmak için çalıştıklarını belirtiyor.

BEYTTÜRK İNŞAAT HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?

Beyttürk’ün öncesinde aile şirketimiz vasıtasıyla birçok farklı sektörde yer alıyorduk. 2012 yılında çıkan mütekabiliyet yasasıyla birlikte Körfez ülkelerinde bir marka oluşturmak amacıyla 2013 yılının Ocak ayında Beyttürk İnşaat’ı kurduk. Çıkış amacımız Türk misafirperverliğini konut kavramı ile buluşturup, dünyada bir marka haline getirebilmekti. Bunu yaparken iç piyasayı ihmal ettiğimizi fark ettik. Bunu telafi edebilmek için de yeni bir proje hazırlığı yaptık. Osmangazi’de Lake 360 adında bir projeyle birlikte artık Beyttürk hem Türkiye içinde, hem de Körfez ülkelerinde tanınan bir marka olacak.

FİRMANIZIN ADININ HİKAYESİ NEDİR?

Türk misafirperverliğini, hoşgörüsünü içeren bir isim olması nedeniyle Beyttürk ismini tercih ettik. Çıkış noktamız Körfez ülkeleri olsa da iki – üç yıl içerisinde Arap ülkelerinde ciddi bir marka değeri oluştu. Suudi Arabistan başta olmak üzere Kuveyt, Katar gibi yerlerde ciddi anlamda tanınıyoruz.

BEYTTÜRK İMZASINI TAŞIYAN PROJELERDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Yalova bölgesinde beş tane projemiz bulunuyor. Bu bölgede inşa ettiğimiz projelerin temelinde hep doğa var, yeşil var, mavi var. Projelerimizin ikisinin inşaatı tamamlandı. Diğer projelerin inşaatı devam ediyor. Biten projelerden Dreamland Yalova ve Mia Thermal’da yaşam başladı. Dreamland projesinde 36 tane villa, Mia Thermal projesinde 64 adet dubleks villa bulunuyor. Bunlar butik ve lüks olarak inşa edilen projeler.

Bu iki projedeki villaların satışı neredeyse tamamlanmak üzere. Mia Thermal projemizde üç tane kapalı havuz ve sosyal alanlar yer alıyor. Bunun dışında inşası devam eden Beytepe,  Beytepe Plus ve Beyttürk Orman projelerimiz var. Üç projenin de teslim tarihi birbirine çok yakın. 2017 yılının Haziran ve Temmuz aylarında teslimleri gerçekleştirilecek. İnşaatı devam eden Beytepe ve Beytepe Plus konuk projelerinin satışları tamamlandı. Bu projeler ile Beytepe’de 238, Beytepe Plus’ta da 108 dairemiz mevcut. Diğer projemiz ise Beyttürk Orman. Bu proje de Çınarcık’ta yer alıyor. Bu projemizde de 209 daire bulunuyor. Bu projenin en önemli özelliği denize 50 metre mesafede yer alması. Yürüyerek denize çok kolaylıkla ulaşılıyor.

HEDEF KİTLENİZİ NASIL TANIMLARSINIZ?

İlk iki projemiz olan Dreamland ve Mai Thermal projelerini A ve A+ müşteriler için gerçekleştirdik. Metrekare fiyatları 3000 dolar ve üzeri olan projelerdi. Ondan sonra inşa ettiğimiz ve inşası devam eden projelerde daha düşük sekmentli yatırımcıya hitap etmek istedik. Şu andaki hedef kitle B ve B+ müşterileri. Projelerimizin metrekare satış fiyatları 2750 TL civarında. Ama bu demek değil ki, inşaatımızı B + olarak inşa ediyoruz. Biz inşaatımızı yine en iyi kalitede inşa ediyoruz. Ancak arsa maliyetlerini minimum düzeyde tutmaya özen gösteriyoruz.

YABANCI YATIRIMCILARIN TÜRK GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDEN BEKLENTİLERİ NELER?

Yabancı yatırımcılar 1980’li yıllardan itibaren Türkiye’ye gelmeye başladı. 80’ler 90’lar arasında yoğun bir şekilde geldi. 2002 yılına kadar bir yavaşlama söz konusu oldu. 2012 yılından sonra izlenen siyaset ve politikaların etkisiyle tekrar gelmeye başladılar. Arap ülkelerine yapılan ziyaretler ve Türk dizilerinin Arap ülkelerine ihraç edilmesi ciddi anlamda katkı sağladı. 2012 yılında çıkan mütekabiliyet yasasıyla birlikte bu durum daha çok perçinlendi. Bununla birlikte Türkiye’de oturmak amaçlı konut almak isteyenler birkaç milyon dolarlık konutlarını aldılar. 2014 yılı itibariyle de artık yatırım yapmak amacıyla konut almaya başladılar. Bu da şunu gösteriyor: Yatırım amaçlı daire alacak kişiler birkaç milyon dolarlık konut yerine daha uygun konutlar almayı tercih ediyor. Çünkü bunu altın gibi biriktirme mantığıyla ilerliyorlar. Topraktan bir projeye girip 20 – 30 tane birden alıyorlar. Çünkü Körfez yatırımcısı gayrimenkul sektörünü çok iyi biliyor.

Nereden, nasıl hangi şartlarla konut alınacağını, kaça alınacağını çok iyi araştırıyorlar. Hatta bunun bölge ile kıyaslamakla kalmayıp, dünya genelinde kıyaslamaya gidiyorlar. Sadece proje kıyaslamasından ziyade ülkeler arası kıyaslama yapıyorlar. İnsanlar gerçek anlamda çok fazla geziyorlar ve piyasayı çok iyi biliyorlar. Bununla ilgili 2014 yılından sonra İstanbul’un belli noktalarında konut eğilimi arttı. Bunlar Avrupa yakasında Beylikdüzü, Esenyurt, Ispartakule gibi ciddi anlamda değer oluşturan yerler. Yalova, Bursa, Sapanca, Kuşadası da yabancıların yatırım amacıyla daire aldıkları yerlerin başında geliyor. Yabancı yatırımcının konut almasının en önemli neden lerinden biri de aldıkları konutta oturma imkanlarının olması. Bunun önünde çeşitli engeller var tabi. Bugün Yunanistan’a, İspanya’ya Avrupa’nın belli başlı kentlerine baktığımızda çok ufak paralarla satın almış oldukları bir konutun üzerine hemen o ülkenin vatandaşlığına varıncaya kadar imkan sağlanabiliyor. Ama Türkiye’de vize ve oturma problemini çözemiyoruz. Bunların bir an önce giderilerek yabancı yatırımcının daha fazla gelmesinin önünün açılması gerekiyor. En kısa zamanda bunların düzeleceğine inanıyorum.

TÜRK YATIRIMCISINI YURT DIŞINA ÇEKMEK ADINA YURT DIŞINDA KONUT YAPMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Türk Bahreyn İs Konseyi olarak 28 Eylül tarihinde 15 kişilik bir heyetle Bahreyn’e gittik. Bu heyetin konusu da Bahreyn’deki Türk yatırımcısının sayısını arttırmak ve daha neler yapabiliriz düşüncesiydi. Bahreyn İsken ve Konut Bakanı Bahreyn’de 20 bin ünite sosyal konut yapılacağını dile getirdi. Bunun organizasyonunun da Türk Bahreyn İş Konseyi olarak bizim üstlenmemizi istendi. Bu 20 bin ünitede her biri 200 metrekare olarak düşünürsek Türkiye’de 40 bin konuta denk geliyor. Bu da mini bir şehir anlamına geliyor. 200 binin üzerinde kişinin yaşayacağı bir şehir olacak. Biz de Beyttürk olarak bu işin bir köşesinde olmayı planlıyoruz. Müteahhitliğin yanı sıra yine özel sektör içinde belli başlı belirlediğimiz noktalar var. Orta vadeli programımızın içinde yurt dışında konut yapmayı planlıyoruz. Zaten Beyttürk’ün felsefesinde de bu var.

KONUT SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİ HAKKINDA NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Balon olduğunu söylüyorlar. Doğru yer, doğru fiyat ve doğru zaman… Bu tüm doğruları bir araya getirilerek yapılan projelerin bu olumsuzluklardan etkileneceğine inanmıyorum. Hepsinin bulunduğu projeler var mı? Derseniz, o projeler işte çok satılan projeler. Bizim Lake 360 projemizde bu doğruların bir arada olduğu bir proje olacak. Doğru yerde, doğru fiyat ve doğru pazarlama yaparak satış gerçekleştirebilirsiniz. Pazar araştırmasının hakkıyla gerçekleştirilmesi gerekiyor. Orhangazi projemizi hayata geçirirken birçok noktada danışmanlık aldık.

Hedef kitlemizi nereye konumlandırabiliriz, hangi mecralara reklam vermeliyiz, ne zaman satışa çıkmalıyız, lansmanı nasıl yapmalıyız gibi birçok noktada destek aldık. Bu noktada önemli derecede konut alıcısının olduğuna inanıyorum. Yabancı yatırımcılara bakarsak toplamın yüzde 10 ya da 15’ini bile alamadığımızı düşünüyorum. Özellikle Körfez yatırımcısı bugün Avrupa’ya gidiyor, Londra’ya gidiyor. Güvendiği pazara gidiyor. O yatırımcıyı istediğimiz oranda çekemedik daha. Bu yeteri kadar pazarlama faaliyetlerimizi yapamadığımız anlamına geliyor. Konut sektörünün zayıflayacağını düşünmüyorum. Çünkü bu sektör Türkiye’nin amiral sektörü. İnşaat sektörünün altında birçok sektör bulunuyor ve o sektörlerde gelişmelerden etkileniyor. Türk insanı da konuta yatırım yapmayı düşünüyor. Eskiden bir evim, bir arabam olsun düşüncesi yetiyordu. Artık onun dışında evim de olsun, kiraya veriyim diyorlar.

BEYTTÜRK OLARAK 2016 YILINI NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ?

2016 genel anlamda sektör açısından çok açıcı bir yıl olmamakla birlikte son çeyrekten itibaren geleceğe bir tık daha olumlu bakabileceğimizin sinyallerini verdi. Beyttürk olarak müşteri kitlemizin bu sıkıntılardan etkilenmesi çok olası değildi. Metrekare fiyatlarımızın düşük olması, aynı zamanda taksitlendirme imkanımızın olması konut satışımız için çok olumsuz bir tablo ile karşılaşmamızı engelledi. Çok açıcı bir tablomuzda yoktu tabi.

2017 YILI İÇİN ÖNGÖRÜNÜZ NELER?

2017 yılı için daha umutluyum. 2016 yılı kadar kötü bir yıl olmayacağı düşüncesindeyim. Aynı ciddiyet ve aynı hırsla devam edersek kaybettiğimiz 2016 yılını 2017 yılında telafi etmeliyiz. Her şeyin çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

MUHAMMET UĞURCAN BARMAN KİMDİR?

1987 Yalova doğumluyum. Baba tarafı Konya, anne tarafı Antalya Aksekili. Ticaretle uğraşan bir aileden geliyoruz. Liseye kadar Yalova’da okudum. 2008 Yılında üniversite için geldim İstanbul’a. İstanbul Ticaret Ünıversitesinde “Uluslararası ticaret” bölümü’nü bitirdim.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev aldım. Bunların başında MÜSİAD geliyor. MÜSİAD’ta uzun yıllar aktif olarak Dış İlişkiler Komisyonunda çalıştım. Akabinde DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) ile tanıştım. İki dönem Bahreyn İş Konseyi Yürütme Kurulu ve Türk Kuveyt İş Konseyi Yürütme Kurulunda Başkan Yardımcılığı görevlerini yaptıktan sonra 2016 yılı itibariyle Türk Bahreyn İş Konseyi Başkanı seçildim. Bunun yanı sıra Türkuvid’in (Türk Körfez İş Çevreleri Derneği) başkanlığı görevini yürütüyorum. Bu sivil toplum kuruluşlarının vasıtasıyla körfez ülkelerinde daha güvenli ticaretin sağlanması konusunda ülkemize katma değer sağlayacak projelerin görüşmelerini gerçekleştiriyoruz.

Kaynak: İnşaat&Yatırım



PROJELERİMİZ

HABERDAR OLUN

Beyttürk kampanyalarından ve yeniliklerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.