Bilgi İçin Formu Doldurun

İstanbulda’ki En İyi 11 Tatlıcı!

İstanbulda’ki En İyi 11 Tatlıcı!

Tarihi yapılarıyla zengin olan İstanbul’da Türk yemek kültürünün olmazsa olmazı yemekten sonra tatlı yenilmesidir.

İstanbul’da gezintiye çıkan yerli ziyaretçiler ve İstanbul kültürünü öğrenmek ve gezmek amacıyla gelen yabancı turistler, Türk yemeklerine oldukça fazla rağbet göstermektedir. Bu sebeple tarihi gezintiye çıkıldığı anda her yerde görülebilecek birçok tatlıcı bulunmaktadır. Özellikle Sultanahmet, Eminönü, Karaköy ve Sirkeci gibi İstanbul’un tarihi bölgelerinde kurulmuş olan tatlıcılar, birbirinden güzel ürünleriyle tatlı severleri karşılıyor.

Yemekten sonra tatlı yemeyi sevenleri şöyle alalım. İstanbul’daki en güzel 11 tatlıcıyı derledik.

Karaköy Güllüoğlu;

Karaköy Güllüoğlu

Türk tatlı kültürünün olmazsa olmazı kuşkusuz baklavadır. Baklavanın en güzel yapıldığı tatlıcı; ”Güllüoğlu”. 1949 yılında Karaköy’de kurulan Güllüoğlu, İstanbul’un ilk baklava dükkânı olma özelliğini taşıyor. Gaziantepli olan Mustafa Güllü, İstanbul’un ilk fırınlı baklavacı dükkanını açtı. Türkiye’nin birçok yerinde şubesi olan Güllüoğlu’nun en rağbet gören şubesi Karaköy’de. Her gün binlerce tatlı severlere hizmet veren Güllüoğlu, günde 70 bin adet baklava üretiyor. Cevizli, fıstıklı, çikolatalı ve birçok baklava çeşidi bulunan tatlıcıda Güllüoğlu’na has zeytinyağlı baklava, sütlü nuriye, şöbiyet, dolama, ekmek kadayıfı ve şekerpare gibi farklı tatlar bulunuyor.

Saray Muhallebicisi;

İstanbul’un her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Mısır Çarşısı’nın yanında bulunan Saray Muhallebicisi, yerli ve yabancı ziyaretçiler için lezzetli bir duraktır. 1935 yılında kurulmuş tatlıcı dükkanının en ünlü ve büyük şubesi İstiklal Caddesi’ndedir. Eminönü ve Beyoğlu’nda da şubeleri bulunan tatlı dükkanını her gün binlerce kişi ziyaret ediyor. Ziyaretçilerine birçok tatlı seçeneği sunan Saray Muhallebicisi; sütlü, şerbetli ve çikolatalı tatlıları tatlı aşıklarıyla buluşturuyor.

İnci Pastanesi;

Profiterol’ün mucidi olan İnci Pastanesi 1940’lı yıllarda Galatasaray Lisesi’nin karşısında kurulmuştur. Pastanenin kurucusu Luka Zigoris, kendi usulüne göre yaptığı tatlıyı satmaya başlar ve tatlı çok tutar. İşini gittikçe büyüten Zigoris İstiklal Caddesi üzerinde bir dükkân açar ve günümüze kadar alışkanlık yaratan bir tatlı haline gelir. Hala profiterolün en çok sevildiği ve tüketildiğine dair düşüncelerin olduğu pastane oldukça fazla tercih ediliyor.

Baylan Pastanesi;

Baylan Pastanesi

87 yıllık geçmişi olan Baylan Pastanesi, İstanbul’un en eski pastanesi niteliğindedir. Turta, çikolata ve kremalı tatlıların bulunduğu pastane özellikle batı kökenli tatlılarıyla ünlü. Bir dönem yazarlar, oyuncular, şairler tarafından ziyaret edilen pastane özellikle Atilla İlhan ile arkadaşlarının ziyaretine ev sahipliği yapmıştır. Birçok tatlı çeşidi bulunan Baylan’ın en spesifik tatlısı Kup Griye’dir. Tatlı haricinde makaron ve çikolata satışı da mevcuttur.

Hatay Ekol Künefe;

2006 yılında künefe, katmer ve fıstıklı kadayıf ürünlerini üretmek ile başlamıştır. Hatay Ekol Künefe; Urfa, Mersin, Hatay ve Antep’le anılan bu tatlıları İstanbullularla buluşturmak amacıyla açılmıştır. Üsküdar, Kadıköy ve Levent’te şubesi bulunan tatlı dükkânı yöresel ve orijinal lezzetleri tatlı severlerle buluşturuyor.

Koska;

Helva ve tahin pekmez ile gönüllere taht kurmuş, günümüzde binlerce farklı seçenek sunan Koska,1931 yılında İstanbul’un Koska semtinde kurulmuştur. Bulunduğu semtten dolayı ”Koska’daki helvacı” olarak anılan tatlıcı dükkânı, helva ve ürettiği tatlıların lezzeti ile gün geçtikçe ünlenmiştir. Helva, lokum, çikolata, pişmaniye, cezerye, şekerleme ve şerbetli tatlılar gibi geniş ürün yelpazesi bulunan Koska, özellikle Beyoğlu şubesi her gün birçok tatlı severe ev sahipliği yapıyor.

Bebek Badem Ezmesi;

Meşhur Bebek Badem Ezmesi, 1904 yılında Sevim İşgüder’in dedesi tarafından Mudanya’da kurulmuştur. Bu kadar sevilmesini sağlayan başlıca sebep ise malzemelerinde katkı maddesi bulunmamasıdır. Doğal yollarla, el yapımı üretilen badem ezmesindeki bir diğer önemli faktör bademin kaliteli olması. Badem ezmesi üretilirken Diyarbakır, Midyat, Elazığ, Mardin gibi yerlerde yetişen doğal yağlı bademler kullanılıyor.

Tilla Lokma;

15 sene önce küçük bir aile pastanesi olarak açılan Tilla, Erenköy çarşı içindedir. Tilla zamanla ürünlerinin kalitesini bozmadan geliştirdi ve ürünlerinin çeşitliliğini arttırarak bugünlere kadar geldi. İlk kurulduğu yıllarda lokma ve profiterol yapan Tilla, şimdi ise fıstıklı profiterol, şekerpare, ekmek kadayıfı, revani, kabak ve ayva tatlısı ve çok beğenilen Osmanlı tulumbası üretmektedir. Tilla’nın tercih edilmesinin en büyük sebebi ürünlerini doğal kristal şeker, ova un ve doğal organik limon kullanılarak ürünlerinin üretilmesidir.

Zeynel Muhallebicisi;

Zeynel Muhallebicisi

Zeynel Muhallebicisi, 1925 yılında İstinye İskelesi’nde kurulmuştur. Yeniköy ana caddede bulunan Zeynel Muhallebicisi’nin Caddebostan, Feneryolu, Viaport ve Ataköy’de de şubeleri mevcut. İşletmecileri; muhallebiciliği babadan oğla devam ettirdiklerini söylüyor ve sağlıklı beslenmek için bembeyaz bir sayfa açıp muhallebi yenilmesini vurguluyorlar. Ürün çeşitliliği oldukça fazla; tavuk göğsü, keşkül, aşure, muhallebi, sütlaç, trileçe, güllaç ve supangle.

Fatih Sarmacısı;

Fatih ilçesinin Ali Kuşçu semtinde yer alan bu tatlıcının en ünlü ürünü adından da bilindiği gibi revaniyi andıran kendine has tadıyla övgüyü hak eden sarması. Yağsız, içinde kayısı marmeladı sürülerek rulo yapılmış ve şerbetle tatlandırılmış bu tatlıyı Fatih Sultan Mehmet her yemekten sonra istermiş. Bu sebeple tatlının adı Fatih Sarması olarak kalmıştır.Yazın dondurma,kışın ise kaymak ve sıcak çay ile tadılabilmektedir.

Meşhur Balkan Tulumba Tatlıcısı;

Tulumba tatlısıyla özdeşmiş olan Meşhur Balkan tatlıcısı, sadece İstanbul Alibeyköy’de yer alıyor. Tulumbanın günlük olarak üretilmesi, hafif olması, istendiği kadar yenilebilmesi, glikoz kullanılmaması, temiz bir ortamda yapılması tulumba tatlısının, Meşhur Balkan Tulumba Tatlıcısında yenilme sebepleri arasında bazıları.

 

 

 PROJELERİMİZ

HABERDAR OLUN

Beyttürk kampanyalarından ve yeniliklerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.