Bilgi İçin Formu Doldurun

İstanbul Anadolu Yakasında Gezilecek Yerler!

İstanbul Anadolu Yakasında Gezilecek Yerler!

İstanbul Anadolu yakası gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bölgelerden birisidir. Hem geniş tarihi yapıları, kültür ve sanat binaları ile keyifli vakit geçirebileceğiniz bölgeler arasında ön planda geliyor.

Anadolu Yakasındaki En İyi 5 Müze;

Anadolu Hisarı Müzesi, Beykoz, İstanbul


Osmanlı Devleti’nin boğaz geçişlerini kontrol etmek amacıyla inşa ettiği ilk hisar olma özelliğini taşımaktadır. Anadolu Hisarı,1394 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından yapılmıştır.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi, Adalar, İstanbul

Ünlü Edebiyatçı Sait Faik Abasıyanık’ın ömrünün son 10 yılını geçirdiği evidir. Günümüzde edebiyatçının izlerini taşıyan bir müze olarak kullanılmaktadır.

Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi, Ataşehir, İstanbul


1998 yılından bu yana otomobil kültürünü geliştirmek amacıyla açılmış müzedir.  Bu müzeye dünyanın farklı yerlerinden çeşitli otomobiller getirilmiş olup sergilenmektedir.

İstanbul Oyuncak Müzesi, Göztepe, İstanbul


Sunay Akın’ın Göztepe’de açtığı iki katlı müzedir. Bu müze açıldığından itibaren çok kısa sürede sadece İstanbul’da değil tüm Türkiye’de önemli bir marka haline gelmiştir. Bu müzede 2 bini aşkın oyuncak sergilenmektedir.

Hababam Sınıfı Müzesi, Kadıköy, İstanbul


Rıfat Ilgaz’ın önemli eseri olan Hababam Sınıfının filmlerinin çekimi Adile Sultan Sarayı’nda gerçekleşmiş olup günümüzde burası müze olarak kullanılmaktadır. Müzenin iki farklı girişi mevcut. Birisi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi girişi diğeri ise Öğretmenevi girişi.

Anadolu Yakasındaki En İyi 5 Kasır/Saray;

Beylerbeyi Sarayı, Üsküdar, İstanbul

beylerbeyi sarayı

1865 yılında yapılmıştır. Anadolu yakasında Boğaziçi Köprüsünün hemen altında bulunur. Çeşitli dönemlerde padişahların ilgisini çeken Beylerbeyi, kimi köşk ve kasırlarla yazlık olarak kullanılan bir niteliğe kavuşmuştur. Saray çoğunlukla yaz aylarında, genellikle de yabancı devlet başkanlarının ağırlanmasında kullanılmıştır.

Adile Sultan Sarayı, Üsküdar, İstanbul

 Adını Sultan Abdülmecit’in kız kardeşi Adile Sultan’dan almıştır. 1899 yılı ve sonrasında Kandilli Kız Lisesi olarak kullanılan saray, 1986 yılında geçirdiği yangından sonra merhum iş adamı Sakıp Sabancı’nın bağışı ile restore edilmiştir.

Beykoz Mecidiye Kasrı, Beykoz, İstanbul

Beylerbeyi ve Dolmabahçe saraylarından da önce yaptırılmıştır. Osmanlı devrinden kalmıştır, İstanbul’un en eski kasırlarındandır. 11 Nisan 2017 tarihinde TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman tarafından müze olarak ziyarete açılmıştır.

Hidiv Kasrı, Beykoz, İstanbul

Mısır Hidivi (baş vezir) Abbas Hilmi Paşa’nın şimdi ki Beykoz sınırları içerisinde 1907 yılında inşa ettirdiği yapıdır.  1930 yılında Abbas Hilmi Paşa’nın İstanbul’dan ayrılmasıyla belediye tarafından satın alınmıştır. 1982’ye kadar kullanılmamış olup 1982de restore edilmiş ve 1984 yılında restoran ve kafe olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Küçüksu Kasrı, Beykoz, İstanbul

3 katlı olan Küçüksu Kasrı birçok kez yıkılıp tekrar yapılmıştır. 4. Murat zamanında Gümüş Selvi olarak isimlendirilen bu alan tarihin bazı zamanlarında değişik amaçlar için kullanılmıştır. Küçüksu kasrı, 1996 yılında müze saray konumuna getirilmiş ve ziyarete açılmıştır.

Anadolu Yakasındaki En İyi 5 Tabiat Parkı;

Polonezköy Tabiat Parkı, Beykoz, İstanbul

Beykozda bulunan Polonez Köy Tabiat Parkı, İstanbul’un ilk ilan edilen ve kapladığı alana bakımında en büyük tabiat parkıdır. Yaklaşık 3.000 hektar alana sahip Tabiat Parkı, çok zengin flora ve fauna varlığına sahiptir.

Hacetderesi Tabiat Parkı, Tuzla, İstanbul

İsmini içerisinden geçen dereden almaktadır. Yaklaşık 16 hektar alanı kaplamaktadır. Alan genel olarak ibreli meşcerelerden oluşmakta olup hâkim ağaç türü kızılçamdır.

Mihribat Tabiat Parkı, Beykoz, İstanbul

İsmini Nevşehirli İbrahim Paşa’nın sadrazamlığı sırasında yaptırdığı Mihribat Kasrı’ndan almıştır. Yaklaşık 20 hektarlık bir alana yayılmıştır, zengin bir flora, fauna varlığına sahiptir.

Göztepe Tabiat Parkı, Beykoz, İstanbul

İsmini yakınında bulunan Göztepe mahallesinden almıştır. Yaklaşık 59 hektar alana sahip olan Tabiat Parkı, zengin bir flora ve fauna varlığına sahiptir.

Elmasburnu Tabiat Parkı, Beykoz, İstanbul

Yaklaşık 13,34 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Genel olarak maki vejetasyonu bitki türlerinin hâkim olduğu alanda görülür.PROJELERİMİZ

HABERDAR OLUN

Beyttürk kampanyalarından ve yeniliklerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.