Bilgi İçin Formu Doldurun

Bursa’da Ne Yenir?

Bursa’da Ne Yenir?

Tarihiyle, coğrafi konumuyla, kültürel mirasıyla ülkemizin güzide şehri olan Bursa’nın lezzet duraklarını gelin beraber tanıyalım.

Özellikle halk arasında İskender olarak bilinen, ama gerçek adı Bursa Kebabı olan yemeğiyle ünlenen Bursa, birçok lezzeti barındırıyor bünyesinde. Gelin bu lezzetleri nerede bulabileceğinizi, nerede ne yemeniz gerektiğini bir de bizden dinleyin.

1-PASTO FIRINI:

İlk durağımız Bursa Osmangazi’deki Pasto Fırını olsun. Fırında 42 çeşit ekmek yapılıyor, hepsi de ekşi mayalı. Fırında; poğaça, açma ve gözleme gibi sayısız unlu mamulün yanında kahvaltılıklar da bulunuyor.

2-PİDELİ KÖFTE:

Küçük Saray Bursa’nın ünlü tatlarından pideli köftedir. Bursa’da popüler Cumhuriyet caddesinin ara sokağında da kalsa gerçek lezzeti arayanlar kesinlikle sorun soruşturun bu lezzeti tatmadan hiçbir yere gitmeyin. Yanında da kendi mamulleri olan şırayı mutlaka deneyin.

3-DÖNER:

“Ayaküstü Döner” Ekmek arasında döner dendiği zaman Bursa’da en çok sevilen mekanlarından birisidir. 2-3 kişilik yeri vardır fakat çok lezzetli döner yapılır.

4-İSKENDER KEBAP:

Bursa’ya gitmişken İskender Kebap yemeden dönmek olmaz. İskender Kebap denildiğinde Bursa’nın en çok sevilen mekânı, Tayyare Kültür Merkezi’nin oradaki küçük dükkân yani “Mavi Dükkân”. İskenderi burada yedikten sonra Bağdat Hurma Tatlısını da yemeden ayrılmayın.

5-CANTIK:

Cantık bildiğimiz üzere bir cins tatar böreğidir. Nasıl mı yapılır?

Mayalı hamurdan yapılır. Ekmek hamuru gibi mayalanan hamur yağlanmış tepsiye bir kat yayılır. İçine kıyma, patates, soğan üçlüsünün kavrulması ile hazırlanan harç konur, üstüne bir kat daha hamur serilir. Fırında pişer, yemeye doyulmaz. Bursa’da Cantık denildiğinde Kardeşler Pide Salonu gelir, Tuz Pazarı’nda Tuz Han’ın içinde yer alan, öğle molalarının en lezzetli adresi Bursa’da bu mekanı bilmeyen yoktur. Özellikle çevredeki herhangi bir esnafa sorsanız kolunuzdan tutup sizi buraya getirtebilir, o denli popüler ve seviliyor.

6-DÖKME PROFİTEROL:

Enfes bir tat… Top şeklindeki hamurun içine doldurulmuş özel krema ve bunun üzerine eritilmiş çikolata dökülerek yapılan bir çeşit sütlü çikolatalı tatlıdır. Bu normal bir profiterol gibi gözükebilir ama yediğiniz hiçbir profiterole benzemediğine emin olabilirsiniz. Dökme Profiterol denildiğinde Bursa’da akla gelen şüphesiz tek yer Ülkü Pastahanesidir.

7-MARŞAL PASTA:

Bursa’ya gittiğiniz zaman mutlaka denemeniz gereken çikolatalı mini Marşal pastaları… Rakip olduğu tatlılara göre daha hafif olması, boyutunun küçüklüğü, kremasının yoğunluğu onu ender tatlılardan biri yapıyor. Bursa’da farklı pastanelerde üretilen marşal pastası yeni yöresel tatlardan biridir. Fransız bir yazarın kitabında bahsi geçen Marşal Pasta, Bursa’nın simgelerinden biri haline gelmiştir. Bursa’da 1928 yılından beri hizmet veren bir pastanenin marşal pastası olarak çıkardığı pasta zaman içinde değişerek Marşal Pasta ismini almıştır.

Bursa’da Marşal Pasta denildiğin de akla gelen ilk yer Ulus Pastahanesidir. Marşal Pastanın mucidi olarak anılırlar ve ilk günden bugüne kadar lezzeti koruyabilmişlerdir.

 

 

 

 

 

 PROJELERİMİZ

HABERDAR OLUN

Beyttürk kampanyalarından ve yeniliklerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.