Bilgi İçin Formu Doldurun

Anadolu’nun En Yeşil Rotaları

Anadolu’nun En Yeşil Rotaları

Şehrin gürültüsü ve soluk renklerinden ayrılarak yeşilin bin bir tonuna varmak istemez misiniz?

Kimisi, istanbul’a sadece bir saatlik mesafede bulunan bu yeşil rotalarla ciğerlerinize topladığınız nefesi asla dışarı vermek istemeyeceksiniz.

Yeşil, huzurun ve dinginliğin rengidir; yani doğanın ve baharın. Bu doğa maviyle birleştiği zaman isteriz ki zaman dursun. Ömre ömür katacak, huzurun bir an bile yanımızdan eksik olmadığı, masalsı bir diyardaymışçasına bizi kucaklayan doğa, Türkiye’nin dört bir yanında mevcut. Bir diğer değişle, şehirlere hapsolmadan ye-şilin tadını çıkarmak mümkün. İster günübirlik ister çantamızı hazırladığımız üç gecelik bir tatil için hemen bir yolculuğa çıkabiliriz. Peki, bizi kendimizden alacak bu yeşil rotalar neler?

Kaplıcaların ve Şelalelerin Şehri Yalova

Yalova yeşilin ve mavinin buluştuğu en güzel illerimizden biri. Kaplıcaları, geniş ormanları ve şelaleleri ile Türkiye’nin dört bir yanından konuklarını kendine çeken bu güzel şehir ne mutlu ki hala sakin kalabilmeyi başarabiliyor. İstanbul gibi bir metropolden uzaklaşmak isteyenlere, yakınlığıyla hemen kucak açıyor. Şehrin en yeşil duraklarının başında Termal geliyor. Termal, her yıl yüz binlerce turisti ağırlayan kaplıcaların ve etrafı çevrele-yen yemyeşil tabiatın bulunduğu kaplıca bölgesi. Geniş ormanlarının arasına serpiştirilmiş şelaleler ise bölgenin vazgeçilmezleri. Üvezpınar orman bölgesinin içerisinde bulunan Sudüşen Şelalesi böl-genin en meşhur şelalelerinden. Çınarcık ilçesinde bulunan Delmece Yaylası da geniş çim alanı, bisiklet parkurları, etrafındaki Erikli Şelalesi, Yalova Kent Ormanı ve Büyük Dipsiz Göl gibi noktaları ile yeşil rotanıza oldukça uygun bir durak. Yalova Termal yolu üzerinde bulunan ve Samanlı Köyü sınırları içerisinde bulunan Karaca Arboretum’unu da binlerce çeşit bitki ile renklerin her bir tonuna şahit olmak için tercih edebilirsiniz.

Uludağ’ın Etekliği Bursa

Elbette ki hala ‘Yeşil Bursa’ tanım-lamasıyla ülkemizin en bozulmamış doğal alanlarına sahip şehirlerinin başında gelir Bursa. Uludağ’ın eteklerin-de bulunmasından dolayı şehrin içine kadar inen yeşil bitki örtüsü size şehir-de rahat nefes alabilme imkânı tanır. Bursa’ya gittiğimizde yeşile doymak istiyorsak yapmamız gereken ilk şey Teleferik’e atlayıp Uludağ’a çıkmak olacaktır. Yaklaşık 12 bin hektara sahip olan ve bir Milli Park olan Uludağ’ın ormanları üzerinde yapacağınız 15 dakikalık bir yolculuk sonrası yeşilin kucağında olacaksınız. İçerisinde bulunan orman parkurları, küçük dereleriyle Sarıalan ve Çobankaya yaylaları bu yeşil gezi için ideal duraklar. Peki, fazla yukarılara çıkmadan şehrin için-de yeşillikler mi arıyorsunuz? O halde Nilüfer’e 10 dakika mesafede bulunan Misi Köyü bozulmamış tarihi dokusu, yeşilliği ve dağdan inen suların oluşturduğu deresi ile sizi çay keyfine bekliyor.

Karadeniz’in Saklı Cenneti Cide

Kastamonu gerek tarihi gerek doğal güzellikleriyle Karadeniz’in incilerinden biri. Tıpkı diğer şehirlerimiz gibi mavinin yeşille buluştuğu bu şehrin en güzel ilçelerinden biri de Cide. Küre ve Kes-tane Dağları’nın etrafını sardığı bu sahil beldesi ılıman iklimi ve plajları sebebiyle yaz turizminin de aktif olduğu bir bölge. Cide’nin en önemli noktalarından biri ise neredeyse cennetten bir parça gibi gö-rünen Gideros Koyu. 170 kilometrelik kıyı şeridiyle Gideros Koyu’nda balık tutabilir, denize girebilir ve el değmemiş doğanın ve sükûnetin tadını çıkarabilirsiniz. Bölgede aynı zamanda antik dönemden kalan Gideros Kalesi de bulunmaktadır. Kastamonu’da mutlaka uğramanız gereken bir diğer durak ise Ilıca Şelalesi’dir. Çevresinde bulundurduğu bitkiler ve ağaçlar ile bu şelale, sularını Dev Kazanı ismi verilen bir oyuğa bırakır. Pınarbaşı ilçesinde bulunan bu masalsı şelalede gördüğünüz ve duyduğunuz doğayı asla unutamayacaksınız.

Sonbahar Romantizmi Ordu, Uluköy

Ordu’da bir durağımız var ki o durak her sene binlerce turisti kendine çekiyor. Uluköy, Gölköy ilçesinde yer anılan ve Ordu’nun en büyük gölü olarak anılan bir krater gölü.

Kuzeydoğu’ya gittikçe yeşeren bir ülkede yaşıyoruz. Ordu da büyük şehir olmasına rağmen yeşilliğini muhafaza edebilmiş şehirlerin başında geliyor. Fakat Ordu’da bir durağımız var ki o durak her sene bin-lerce turisti kendine çekiyor. Uluköy, Göl-köy ilçesinde yer anılan ve Ordu’nun en büyük gölü olarak anılan bir krater gölü. Göl’ün etrafında bulunan 26,5 hektarlık alan “Ulugöl Tabiat Parkı” ilan edilmiştir. Bölgede üç adet göl bulunur. Parkın çevresini kayın, kızılağaç, gürgen ve akçaağaç gibi türler çevrelerken alan içerisinde yabani bir hayat da yaşam sürmektedir. Yaban domuzu, sansar ve gelincik böl-gede en çok bulunan hayvanlardır. Ordu’nun bir diğer yeşil durağı ise Ulubey İlçesi’ne bağlı Ohtamış Köyü’nde bulunan Ohtamış Şelalesi’dir. Özellikle sonbahar-da yeşil ve sarının yüzlerce tonuna şahit olan bu doğa harikası alan yazın da yem-yeşil doğasıyla kendine hayran bırakır.PROJELERİMİZ

HABERDAR OLUN

Beyttürk kampanyalarından ve yeniliklerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.